Home | Meet Schedule | Meet Results | Meet Records | County Records
Indoor Meet History | Outdoor Meet History | XC Meet History
All County | Hall of Fame | News | Message Board | Track Links | Contact
All-Time Hudson County Records

Boys Indoor

55 (F.A.T.): 6.48
Tony Blair (Bayonne) 1984

55 (hand): 6.3
Stephen Andrews (Kearny) 2000
Ken Britt (Bayonne) 2006
Reginald McLeod (McNair Academic) 2006

55 H/Hurdles: 7.2
Tyrone Moore (Snyder) 1978
Randall Wall (St. Peter's Prep) 2013

200: 21.48
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2012

300: 34.12
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2012

400: 46.57
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2012

400 Oversized Track: 46.06
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2012

500: 1:02.16
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2012

600 yards: 1:11.9
Keith Davis (Lincoln) 1970

600 meters: 1:20.47
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2012

800: 1:53.66
Jose Veras (Dickinson) 2011

1000 yards: 2:16.5
Al Long (Hudson Catholic) 1973

1000 meters: 2:31.92
Jose Veras (Dickinson) 2011

1500: 4:03.51
Martin Castillo (Emerson) 1984

Mile: 4:15.1
Dave Wall (Dickinson) 1973

2 Mile: 9:11.9
Henry Lenz (Memorial) 1977

Long Jump: 23' 2"
Victor Cotto (Bayonne) 2017

High Jump: 6' 8"
Mike McCoy (Bayonne) 1977
Mark Wright (Bayonne) 1979
Jose Veras (Dickinson) 2011

Triple Jump: 44' 2"
Tyrone Moore (Snyder) 1978

Shot Put: 67' 3"
Kevin DiGiorgio (Bayonne) 1998

Pentathlon: 3696 points
Jose Veras (Dickinson) 2011

4x 200m: 1:29.66
St. Peter’s Prep (02/03/17 - NYC Armory Track Invitational)

4 x 440y: 3:23.3
Lincoln (03/11/70 - HCIAA)
Sixto Dolmo 52.0, Aubrey Frierson 52.3, Larry Ross 49.8, Keith Davis 49.1
STATE RECORD

4x 800m:7:52.65
Dickinson (03/01/11 - Easterns)
Aaron Rubet, Luis Reyes, Edwin Young, Jose Veras 1:53.5

Sprint Medley: TO BE DETERMINED

Distance Medley (m): 10:22.44
McNair Academic (02/28/17 – Easterns)
Fahd Nasser 3:03.03, Haig Rickerby 48.27, Marcus Hardy 2:00.56, Younass Barkouch 4:20.59

Shuttle Hurdles (m): 32.68
St. Peter’s Prep (02/12/16 - N. Shore HS Pre-National Invitational)

Girls Indoor

55 (F.A.T.): 7.23
Takara Wilks (Lincoln) 2000

55 (hand): 7.0
Judy Davis (Lincoln) 1979

55 H/Hurdles (F.A.T.): 8.37
Sevette Flowers (Snyder) 1985

55 H/Hurdles (hand): 8.2
Leslie Njoku (McNair Academic) 2006

200: 25.44
Denisha Scott (St. Mary's) 1995

300: 40.87
Leslie Njoku (McNair Academic) 2006

400: 56.04
Mia Campo (St. Mary's) 1998

600: 1:35.95
Kali Kendall (Snyder) 2012

800: 2:12.62
Leslie Njoku (McNair Academic) 2006

1000 yards: 2:41.7
Liane Sullivan (SDA) 1989

1000 meters: 2:48.0
Laura Wronski (Kearny) 1982

1500: 4:40.4
Laura Wronski (Kearny) 1983

1600: 5:11.78
Crystal Ortiz (Hudson Catholic) 2015

Mile: 5:06.10
Crystal Ortiz (Hudson Catholic) 2015

3200: 11:10.0
Elizabeth Duarte (Kearny) 1986

Long Jump: 17' 6"
Juana Fernandez (Memorial) 1984

High Jump: 5' 7½"
Tina McMillan (Ferris) 1978

Shot Put: 41' 3½"
Daria Zivanovic (SDA) 2005

4 x 220y: 1:43.55
Lincoln (03/07/81 – Easterns)
Yvonne Evans, Cheryl Judge, Sonya Dickson, Shell Rice
NATIONAL RECORD

4 x 440y: 3:51.9
Snyder (03/07/81 - Easterns)
Lisa Ford, Bonnie Hawkins, Jackie Stitt, Sonia Paterson

4 x 880y: 9:19.6
Kearny (1980 - Easterns)

Sprint Medley: 4:20.90
Hudson Catholic (01/04/15 – CTC)

Distance Medley: 12:21.1
Kearny (02/06/83 - Easterns)
June Sisenis, Debbie Hock, Dawn MacPherson, Laura Wronski

Boys Outdoor

100 (F.A.T.): 10.54
Zamir Thomas (Snyder) 2010

100 (hand): 10.4
Kevin Thompson (North Bergen) 2005

110 H/Hurdles: 13.8
Tyrone Moore (Snyder) 1978

200 (F.A.T.): 21.03
Zamir Thomas (Snyder) 2011

220 yards: 21.3
Charlie Wells (Lincoln) 1972

300 IH: 41.1
Rodney Gaines (Snyder) 1983

330 yard IH: 38.4
Aaron Manning (Ferris) 1979

400: 46.43
Najee Glass (St. Peter's Prep) 2011

400 I/Hurdles: 52.80
Alex Ortega (North Bergen) 2014

800: 1:51.62
Jose Veras (Dickinson) 2011

1500: 4:01.85
Isidro Pimentel (Snyder) 1996

Mile: 4:13.6
Dave Wall (Dickinson) 1973

2 Mile: 9:05.0
Henry Lenz (Memorial) 1977

3000 Steeplechase: 9:22.9
Lenny Hernandez (Memorial) 1979

Long Jump: 23' 8"
Sherman Couser (St. Aloysius) 1969

High Jump: 7' ¼"
Carl Ingraham (Bayonne) 1983

Triple Jump: 44' 3½"
Lionel Calender (Snyder) 1977

Pole Vault: 14' 7"
Paul Lockett (Kearny) 1974

Shot Put: 69' 8¼"
Kevin DiGiorgio (Bayonne) 1997

Discus: 213' 4"
Glenn DiGiorgio (Bayonne) 2002

Javelin (metal tip): 204' 3"
Tim McManus (North Bergen) 1973

Javelin (rubber tip): 185' 7"
Clarence Stewart (Lincoln) 2007

Hammer: 205' 5"
Manny Silverio (North Bergen) 1975

Girls Outdoor

100 (F.A.T.): 12.22
Samantha Griffin (McNair Academic) 2000

100 H/Hurdles: 14.34
Leslie Njoku (McNair Academic) 2007

200 (F.A.T.): 24.83
Denisha Scott (St. Mary's) 1997

200 (hand): 24.4
Denisha Scott (St. Mary's) 1997

300 IH: 47.2
Antwannette Wilkens (Dickinson) 1983

400: 55.36
Leslie Njoku (McNair Academic) 2005

400 Hurdles: 59.16
Leslie Njoku (McNair Academic) 2007

800: 2:11.62
Nicole Nicholas (McNair Academic) 2013

1500: 4:45.4
Marisel Balserio (St. Joseph's) 1980

1600: 4:55.18
Crystal Ortiz (Hudson Catholic) 2015

Mile: 4:57.34
Crystal Ortiz (Hudson Catholic) 2015

3200: 10:55.40
Crystal Ortiz (Hudson Catholic) 2015

Long Jump: 17' 7½"
Juana Fernandez (Memorial) 1983

High Jump: 5' 6"
Tina McMillan (Ferris) 1978

Triple Jump: 35' 10½"
Shaniqua Jackson (Lincoln) 2015

Shot Put: 42' 5¾"
Daria Zivanovic (SDA) 2005

Discus: 140' 10"
Lacey Martens (Secaucus) 1998

Javelin: 138' 2"
Joanna Borawski (Bayonne) 2001

2000m Steeple Chase: 7:04.41
Crystal Ortiz (Hudson Catholic) 2015

Copyright: © 2005-2017 Hudson County Track Coaches Association. Webmaster & Web Designer: Erin Caldarone.